Практична конференція DroneUA: агродрони підвищують прибутковість ріпаку

August 29, 2023
Практична конференція DroneUA: агродрони підвищують прибутковість ріпаку
   

У період активної фази розвитку однієї з найбільш маржинальних і стратегічно важливих культур - ріпаку, актуальним є вибір правильної стратегії обробки посівів. Адже належний догляд за цією вибагливою культурою є передумовою отримання високого врожаю. Тому в розпал сезону група компаній DroneUA провела практичну конференцію «Підвищення прибутковості ріпаку з агродронами. Врожай 2023 без втрат». Захід відбувся 26 травня у Міжнародному центрі з точного землеробства AgriLab у Бориспільському районі (Київська обл.).

На події зібралися експерти агрогалузі, котрі поділилися власним досвідом вирощування ріпаку з відпрацьованою та ефективною технологією захисту, зокрема, із застосуванням агродронів.

 

Сьогодні робототехніка в агровиробництві - це не лише інноваційні технології, що спрощують і прискорюють виконання операцій. Це безальтернативний інструмент для вирощування максимального врожаю за мінімальних витрат. Ресурсоощадність - вимога часу. Відтак, наразі українським аграріям критично необхідні агродрони. Інтегрування їх у захист посівів забезпечує ефективну технологію внесення ЗЗР і найбільш бережний догляд за культурою. Особливо це актуально для ріпаку, що дуже чутливий до втрат. Минулорічний досвід продемонстрував затребуваність цієї культури на аграрному ринку та перспективи її експорту в Європу.

За словами Ігоря Гаро, начальника відділу селекції та сортовипробувань компанії “ДСВ Україна”, світове виробництво 2022/23 зерна ріпаку прогнозується на рівні 76,2 млн тонн. Та варто мати на увазі, що посів ріпаку через різні стреси може зазнавати значних втрат:

 • втрата рослин;
 • втрата листків;
 • редукція бутонів;
 • зменшення площі листя;
 • зниження запилення;
 • опадання квіток;
 • редукція насіння;
 • розтріскування стручків.

 

Значні втрати у вирощуванні ріпаку виникають через хвороби та шкідників. Для того, аби уникнути цього потрібно своєчасно та правильно виконати всі операції з догляду та захисту посівів. Утім, у разі обробки полів традиційною колісною технікою аграрії зіштовхуються з такими проблемами як витоптування посівів (до 10% продуктивної площі) і ущільнення ґрунту, що зменшує доступність елементів живлення навіть при високій їх наявності у ґрунті, та зрештою знижує врожайність культур мінімум на 20%. Застосування агродронів дозволяє уникнути всіх цих проблем і в той же час витратити менше коштів.

Внесення регуляторів росту, склеювачів і десикантів агродронами

Для того, щоб озимий ріпак зайшов у зиму в потрібній фазі розвитку (не переріс і не загинув), застосовують регулятори росту. Також вони необхідні навесні, аби запобігти стрімкому росту й виляганню посівів. Щоб провести ці операції максимально ефективно й зберегти високу якість культури доцільним є застосування агродронів.

Попри те, часто на момент збору врожаю рослини ріпаку мають різний рівень стиглості. Під час дозрівання насіння верхнього ярусу, стручки нижнього ярусу розтріскуються й насіння висипається на землю. Якщо очікувати повного дозрівання насіння, втрати за несприятливих погодних умов можуть досягти 50% врожаю і більше.

Для передчасного розтріскування стручків необхідним є внесення склеювача, що створює полімерну мембрану, яка не змивається дощем і запобігає розтріскуванню та висипанню насіння. Плівка є дуже еластичною і може розтягуватись за ростом стручка. При застосуванні препарату насіння в стручках достигає рівномірно протягом двох тижнів, після чого можна проводити збирання врожаю. 

 

Оптимальна вологість насіння для обмолоту становить 10-13% або 12-14%. Під час збирання врожаю з вологістю насіння більше 14% значно зростають витрати на його сушіння, при цьому погіршується якість олії. Тому перед жнивами доцільно проводити десикацію культур, що підсушить врожай, дозволить зібрати врожай швидше та з нижчим рівнем вологості. Оптимальною фазою для здійснення десикації є побуріння 70% стручків ріпаку, на цьому етапі стручки здатні без розтріскування згинатися в кільце навколо пальця.

Через ризик значних втрат від роботи традиційних обприскувачів десикацію краще виконувати за допомогою агродронів. Відсутність фізичного контакту із культурою унеможливлює втрати від витоптування і осипання. Досвід сервісних компаній і агропідприємств показав ефективність моделі агродрону XAG V40.

 

Досвід сервісної компанії у виконанні внесень дронами-обприскувачами

За практичним досвідом компанії Тайтен Машинері Україна, що проводив власні досліди й порівнював внесення ЗЗР самохідними обприскувачем і дронами XAG V40, основними перевагами агродронів є:

 • вільне планування: не потрібно чекати коли перезволожений ґрунт підсохне;
 • проста обробка поля зі складним рельєфом;
 • спрощена робота з важкодоступними полями – для БПЛА не потрібен під'їзд до поля
 • локальна обробка – тепер проблемні ділянки посеред поля стають легкодоступними;
 • позитивний ефект з полями малої площі та полями, що віддалені логістично;
 • немає обмежень щодо якості води завдяки конструкційним перевагам атомайзерів;
 • зниження витрат води: 0,3-10 л/га;
 • обробка культур без обмеження по висоті стояння: за усередненими даними 30% культур потребують обприскування у високій фазі.

 

У конструкції атомайзерів використано диски, що обертаються з надзвичайно великою частотою. Оскільки рідина у такі форсунки потрапляє відразу після виходу з бака, на її шляху до розпилення немає жодної перешкоди чи звуження. Це, разом зі швидким обертанням дисків усередині самих форсунок, дає змогу пропустити крізь них навіть рідину із густиною киселю, розпиливши її на рослини з чітко заданим розміром крапель. У традиційних наземних обприскувачах такої можливості немає — форсунки-атомайзери є запатентованою технологією світового виробника агродронів XAG та новим трендом саме в обприскуванні рослин під час ультрамалооб’ємного внесення препаратів. Обидва параметри — швидкість обльоту рослин та розмір крапель розпилюваного розчину під час застосування дронів-обприскувачів можна змінювати динамічно, у ході обробітку.

Основними перевагами дронів-обприскувачів XAG, що дозволяють конкурувати з наземними самохідними машинами є:

 • Висока продуктивність: найпотужніший агродрон XAG P100 здатен обробити до 300 га за зміну.
 • Ультрамалооб’ємне внесення дронами-обприскувачами потребує в 40 разів менше води, ніж традиційний обприскувач, завдяки нормі виливу 5 л/га, а не 200 л/га.
 • Зменшене використання ЗЗР за рахунок більш ефективного застосування (щільне покриття рослини, абсорбція відбувається дуже швидко). Економія препарату сягає 30-40%.
 • Виключення ущільнення ґрунту, що знижує врожайність культур мінімум на 20%.
 • Відсутність пошкодження посівів колесами наземних обприскувачів (+5-10% до врожаю). 
 • Дрон-обприскувач (наприклад, XAG Р100) без додаткового обладнання коштує в 22 рази дешевше, ніж самохідний обприскувач, що має ціну на рівні $230-250 тис. 
 • Один дрон може закрити всі потреби з обробки полів господарства із земельним банком 2-4 тис. га.
 • Можливість висоти польоту 1,5-5 м дозволяє проводити агротехнічні заходи у біологічно сприятливі терміни та дотримуватися оптимальних строків підживлення в складних метеорологічних умовах.

Розвиток ринку надання сервісних послуг дронами-обприскувачами

Зважаючи на перспективність технології внесення ЗЗР агродронами, минулого року в Україні було розроблено й презентовано вітчизняний стартап - спеціалізовану онлайн-платформу FarmFleet, що пропонує рішення для агровиробників та сервісних компаній, об’єднуючи потреби у виконанні агрооперацій та технічні можливості їх задоволення із залученням зовнішніх виконавців. FarmFleet розширює можливості аграріїв щодо проведення операцій вчасно та якісно в умовах мінливості погоди, обмежених ресурсів та сезонних пікових періодів. Завдяки цьому аграрії можуть концентруватися на підвищенні ефективності кожного гектара, не витрачаючи час на пошук ресурсів та адміністрування.

 

У ході практичної конференції співзасновник FarmFleet Володимир Гаплік повідомив про розширення функціоналу цього проекту. Цьогоріч FarmFleet розпочав виконувати внесення ЗЗР і добрив дронами-обприскувачами на полях аграріїв із власною сервісною командою:

 • 8 бригад з потужним флотом дронів-обприскувачів XAG V40;
 • потенціал продуктивності - понад 1000 га на добу.

Отримання дозволів для внесення ЗЗР агродронами

Технологія внесення ЗЗР агродронами допомагає суттєво економити ресурси, що підвищує прибутковість господарств, зміцнює економіку України та сприяє підвищенню продовольчої безпеки світу. Тому можливість застосовувати агродрони є основним завданням аграрної спільноти на поточний сезон. Необхідне напрацювання єдиного механізму отримання дозволів, що спростить і прискорить процес внесення ЗЗР дронами та допоможе виростити українським аграріям максимальний урожай. Минулого року такий механізм було напрацьовано між Міністерством аграрної політики та Міністерством оборони України, завдяки чому агродрони могли літати й сезон відбувся.

 

“Ми вже провели кілька зустрічей з профільною асоціацією УКАБ і Міністерством аграрної політики України щодо повторного напрацювання єдиного механізму отримання дозволів на проведення робіт агровиробниками та сервісними компаніями за допомогою агродронів. Працюємо наразі над залученням військових до обговорення питання можливості роботи агродронами у сезоні 2023 для вчасного виконання захисту посівів, отримання запланованої врожайності культур і підтримки економіки України та продовольчої безпеки світу “, - бренд-менеджер XAG, Володимир Огійчук.

Практична демонстрація безпілотних рішень XAG

У ході практичної конференції оператори агродронів DroneUA продемонстрували дрони-обприскувачі XAG в роботі. Зокрема, учасники мали змогу побачити, як налаштовують та підключають обладнання, створюють польотну місію, як агродрони працюють за чітко заданою траєкторією та оминають уявні перешкоди. Потім тренери-пілоти проконсультували аграріїв стосовно всіх технічних запитань, що їх цікавили. 

На завершення учасники події поділилися своїми враженнями та прогнозами на сезон 2023. Настрій - оптимістичний, працюємо над вирощуванням переможного врожаю!

 

 

 

 

 

   

DroneUA – це міжнародний системний інтегратор безпілотних рішень та робототехніки.

На ринку України та Східної Європи група компаній DroneUA є найбільшим інтегратором, імпортером та дистриб'ютором провідних виробників дронів у світі та представляє технологічні рішення від брендів XAG, EcoFlow, Pix4D, Parrot, Chasing, DroneDeploy, AgroCares та інших.

У структурі групи компаній працюють власні інженерні, виробничі та сервісні підрозділи, відкрито центр обробки даних. Представлені DroneUA технологічні рішення використовуються більш ніж на 4 млн. га посівних площ України. Тільки за результатами агросезону 2021 року дронами-обприскувачами від DroneUA було оброблено понад 1 млн. га.
DroneUA входить до ТОП 3 найінноваційних бізнесів у сільськогосподарському секторі України за версією видання FORBES та ТОП 20 найінноваційних підприємств України.

Група компаній продовжує розширювати перелік технологічних брендів, представлених на ринку України, та веде активну діяльність у сільському господарстві, нафтогазовій промисловості, а також у сферах енергетики, геодезії та топографії.

Звязатися з нами