Дрони у добувній промисловості, DroneUA — Ferrexpo

October 02, 2023
Дрони у добувній промисловості, DroneUA — Ferrexpo
   

Найбільші гірничодобувні компанії світу вкладають величезні ресурси у пошук технологічних рішень підвищення ефективності, підвищення безпеки та оптимізації своїх процесів.

Дрони стають невід'ємним інструментом у цій трансформації, замінюючи класичний підхід у зборі інформації, значно скорочуючи час і необхідну робочу силу. В Україні першим системним прикладом впровадження безпілотних технологій у видобувну промисловість став досвід співпраці DroneUA – Ferrexpo.

DroneUA розпочали співпрацю з найбільшою швейцарською компанією на території України - Ferrexpo У рамках проекту було виконано перше системне впровадження безпілотних технологій на гірничодобувному підприємстві України.

Компанія Ferrexpo — швейцарська компанія з активами в Україні, є найбільшим видобувним підприємством на території нашої країни із трьома гірничо-збагачувальними комбінатами та загальним доходом у розмірі $1,197 млрд за 2017 рік.

Бути першими

Ferrexpo - лідер у своєму сегменті, і перша гірничодобувна компанія в Україні, яка ухвалила рішення комплексного впровадження безпілотних технологій на підприємстві. "Це не тільки постачання обладнання або навчання персоналу - йдеться про системне впровадження безпілотних технологій у бізнес-процеси підприємства, починаючи від формування нових посадових інструкцій до інтеграції проекту в інформаційне середовище компанії" - стверджує Тетяна Кондратенко, керівник проектів геодезії DroneUA.

В рамках проекту крім підбору та постачання необхідного обладнання, було опрацьовано методику виконання робіт на території кар'єру з безпілотників, проведено комплексне навчання співробітників гірничо-збагачувального комбінату з виконання зйомки та обробки отриманих даних.

Основним завданням у реалізації проекту стало формування зразка щодо впровадження БПЛА у підприємство добувної промисловості.

Для DroneUA це не перший досвід повного впровадження БПЛА у промисловість. Компанія реалізувала сотні кейсів в інших галузях, однак у добувній промисловості кейс DroneUA-Ferrexpo став першим прикладом системного впровадження.

Цілі впровадження безпілотних технологій на підприємстві

“Сьогодні використання БПЛА в кар'єрах – це міцна практика серед лідерів галузі, яка дозволяє відмовитися від використання людських ресурсів при виконанні робіт у найбільш небезпечних місцях і є більш точним інструментом для збирання критичної інформації” – розповідає Олександр Тубальцев, головний гірник Єристівського ГЗК компанії Ferrexpo .

Основне завдання на підприємстві, яке потрібно вирішити за допомогою БПЛА, — мінімізація дій персоналу в промисловій зоні під час безперервних робіт великої техніки. Наприклад, зупинка усієї робочої техніки під час робіт на кар'єрі до 30 хвилин — це збиток у десятки тисяч доларів. Поставити виробничі процеси на паузу не завжди можливо і потрібно оперативно вирішити проблему.

"Звичайно, повністю виключити людський фактор складно, але завдяки інноваціям усі найтрудомісткіші та найнебезпечніші завдання можна доручити дронам" - пояснює співзасновник DroneUA, Февзі Аметов

Етапи проекту

Рішення оптимізації робіт за допомогою БПЛА дозволить повністю виключити ризики, що виникають у подібних випадках, крім того дозволить у стислий термін виконати зйомку більшого обсягу. Підготовка та виконання робіт у рамках проекту проводилось у кілька етапів:

1. Вибір обладнання здатного стабільно працювати в умовах підприємства

Основними складнощами експлуатації обладнання на території гірничо-збагачувального комбінату (ГЗК) є:

 • наявність магнітних аномалій, що впливає на компас більшості дронів і, відповідно, стає неможливим виконання польотів в автоматичному режимі, що несе певні ризики;
 • необхідність експлуатації обладнання в запиленому середовищі;
 • стійкість за сильного вітру;
 • можливість роботи за негативних температурах, т.к. виробіток не зупиняється в зимову пору року.

Всім цим умовам відповідає дрон серії Matrice 210 RTK. У той же час у світі не існувало підтвердженої практики використання такого обладнання на глибині понад 400 метрів. DroneUA стали першою компанією, яка провела успішні тести польотів у ручному та повністю автоматичних режимах на території Полтавського ГЗК, з найглибшої позначки -410м. Роботи, які виконувались на території Єристівського ГЗК, найглибша позначка якого складає 170 м, також були виконані.

Окремою перевагою варто відзначити наявність курсової камери Matrice 210 RTK, завдяки якій є можливість контролювати близькість квадрокоптера до бортів кар'єру.

2. Опрацювання методики безпечного виконання робіт

На видобувних підприємствах особлива увага приділяється техніці безпеки виконання робіт, і недарма, адже роботи проводяться в умовах підвищеної небезпеки. Використання технології дронів має гармонійно вписуватися в існуючі норми з техніки безпеки та передбачати нові правила та інструкції щодо використання цього виду обладнання.

Запропоновані заходи безпеки:

 • Під час тестування було обрано та випробувано майданчики для зльоту, які будуть згодом використані як єдині дозволені для виконання цього роду робіт.
 • Для виключення необхідності зниження висоти в найглибших частинах кар'єру було рекомендовано використання об'єктива з великою фокусною відстанню.

3. Порівняння зйомки, отриманої традиційним методом та за допомогою дронів

Було вибрано 2 типи ділянок, на яких виконувалось порівняння точності даних, отриманих традиційних методів маркшейдерської зйомки та на підставі фотограмметричної обробки даних, отриманих з дронів. Цей етап є вкрай важливим, т.к. саме на ньому приймається рішення про те, що підходять отримані типи даних і точність для подальших робіт. Виконується оцінка ефективності робіт, відповідно і доцільності впровадження технології.

4. Проведення навчання операторів БПЛА

Так само відповідальний етап. Використання БПЛА під час маркшейдерських робіт складний та відповідальний процес, незважаючи на легкість та простоту в управлінні самого дрону. З цієї підготовки та навчання пілотуванню дроном приділили багато часу. Співробітників компанії навчили правилам підготовки та безпеки під час польотів, ознайомили з техніками польотів на дроні та основними факторами впливу на роботу дрону під час польоту.

5. Навчання з обробки отриманих даних

Отримати дані з дрону – це лише половина роботи. Наступний етап – обробка даних. На базі DroneUA існує власний центр обробки даних, крім того, співробітники компанії пройшли сертифікацію з використання програмного продукту Pix4d. На сьогодні Pix4d - лідер серед програмних забезпечення з обробки даних із дронів на світовому ринку. Окрема увага приділялася форматам експортованих файлів та їх подальше використання у програмному забезпеченні.

6. Розробка документації з техніки безпеки під час роботи з дронами

Документування правил техніки безпеки з експлуатації заслуговує на окреме місце серед інших етапів з комплексного впровадження технології дронів на підприємстві, т.к. підприємстві гірничодобувної промисловості є об'єктами з підвищеним рівнем ризиків для життя та праці працівників. Команда DroneUA розробила концепцію документа щодо Охорони Праці, наявність якого є обов'язковою на кожному підприємстві, і означає легалізацію та встановлені правила використання БПЛА технологій на підприємстві. Що може бути основою документу для інших компаній гірничодобувної галузі в Україні.

Приклад виконання робіт на Єристівському кар'єрі

Завдання проекту

 • Зйомка кар'єру з дрону в автоматичному режимі
 • Порівняння точності різних методів зйомки: традиційні методи зйомки vs зйомка з дрону
 • Рекомендації та методологія зйомки
 • Інтеграція даних у існуючі програмні продукти, експорт

Оцінка точності

При оцінці точності отриманих результатів за контрольними точками (4 шт.) середня квадратична похибка склала:

Помилка осі Х: 0,02м

Помилка осі Y: 0,03м.

Помилка осі Z: 0.06м

При порівнянні з традиційним методом зйомки були порівняні абсолютні відхилення по висоті між поверхнею, отриманою на підставі фотографій з дрону та відміток, отриманими за допомогою RTK-роверу. Кількість точок, якими виконувалося порівняння 959 шт., результати цього порівняння відображені на гістограмі нижче.

Типи даних, що експортуються:

В результаті обробки даних у програмі Pix4d можливе отримання 2д та 3д файлів, які можуть бути імпортовані у стороннє програмне забезпечення для подальшої роботи.

 1. Ортофотоплан (Geotiff)
 2. Хмара точок (LAS)
 3. Сітка висот (XYZ)
 4. Растрова модель поверхні (GeoTiff)
 5. Структурні лінії (dxf) та ін.

3D МЕSH Єристовського кар'єру

Другий об'єкт, на якому проводилися роботи, — склад руди.

Характеристика об'єкта:

Завдання проекту

 • Зйомка складу в автоматичному режимі
 • Порівняння різних методів зйомки
 • Рекомендації та методологія зйомки
 • Інтеграція даних у існуючі програмні продукти, експорт

Результати робіт

В результаті була отримана поверхня, яка імпортувалася в програмне забезпечення, яке на сьогодні використовується для підрахунку обсягів (Surpac, AutoCAD Civil 3d, K-mine). Рівень деталізації отриманої поверхні, саме отримання координат точок навіть у важкодоступних ділянках, значно спрощує процес отримання даних, і дозволяє отримати більш детальну модель поверхні для підрахунку обсягів.

DroneUA вирішили завдання

 • Безпеки людей (виключення персоналу із промислової зони);
 • Забезпечили безперервність роботи кар'єрної техніки;
 • Оптимізували виробничі процеси
  (менше людей — більша площа зйомки);
 • Підвищили швидкість вимірів;
 • Поліпшили якість зйомки (об'ємна, мільйони точок вимірів);
 • Автоматизували процес зйомки (навігація за маршрутом);
 • Створили документацію, мінімізували вплив людського чинника.

“Маркшейдерська зйомка складу, що займає велику площу та має неоднакове заповнення по площі та за висотою, за допомогою БПЛА буде виконана на 90% швидше та безпечніше, ніж людиною, якій довелося б обійти всю територію складу пішки з маркшейдерським приладом та заміряти не лише площу , але й різні висоти матеріалу на складі” – зазначає Олександр Тубальцев.

Даний проект Ferrexpo та DroneUA – це перша системна інтеграція БПЛА на добувних підприємствах в Україні та еталонний кейс для всього ринку.

Інформація про учасників проекту

Ferrexpo - компанія спеціалізується на виробництві та експорті залізорудних котунів. Є найбільшим експортером котунів у СНД. Основний актив компанії знаходиться в Україні – ВАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» (ВАТ «ПГЗК»). Штаб-квартира розташована у Швейцарії. Основними споживачами продукції є компанії Австрії, Сербії, Словаччини, Чехії, Німеччини та інших європейських країн, а також Китаю, Індії, Японії та інших країн АТР (Азіатсько-Тихоокеанського регіону).

DroneUA – провідний інтегратор безпілотних технологій на ринку України. Компанія веде свою діяльність у сферах, енергетики та нафтогазовій промисловості, а також у сферах геодезії та топографії. Основними напрямками роботи Drone.UA є розробка та впровадження галузевих рішень, заснованих на технології дронів, надання послуг з використанням БПЛА, а також обробка даних, що одержуються за допомогою безпілотників. Технології Drone.UA використовуються на понад 3.1 млн. га посівних площ України.

   

DroneUA – це міжнародний системний інтегратор безпілотних рішень та робототехніки.

На ринку України та Східної Європи група компаній DroneUA є найбільшим інтегратором, імпортером та дистриб'ютором провідних виробників дронів у світі та представляє технологічні рішення від брендів XAG, EcoFlow, Pix4D, Parrot, Chasing, DroneDeploy, AgroCares та інших.

У структурі групи компаній працюють власні інженерні, виробничі та сервісні підрозділи, відкрито центр обробки даних. Представлені DroneUA технологічні рішення використовуються більш ніж на 4 млн. га посівних площ України. Тільки за результатами агросезону 2021 року дронами-обприскувачами від DroneUA було оброблено понад 1 млн. га.
DroneUA входить до ТОП 3 найінноваційних бізнесів у сільськогосподарському секторі України за версією видання FORBES та ТОП 20 найінноваційних підприємств України.

Група компаній продовжує розширювати перелік технологічних брендів, представлених на ринку України, та веде активну діяльність у сільському господарстві, нафтогазовій промисловості, а також у сферах енергетики, геодезії та топографії.

Звязатися з нами