Підбито підсумки пілотного проекту з використання дронів DroneUA для обстеження ліній електропередач. Нова технологія майже вдвічі ефективніша за традиційні піші обходи ремонтними бригадами та візуального огляду ліній для виявлення пошкоджень. Повномасштабне застосування дронів у щоденній роботі операторів системи розподілу (ОСР) може зменшити час відключення електроенергії клієнтам на 10-15% щорічно, а також докорінно змінити принципи обслуговування мереж.
Пілотний проект проводився у ДТЕК Мережі протягом трьох місяців. Дронами обстежилися лінії електропередач дронами у Новомосковському та Солонянському районах Дніпропетровської області. Безпілотні літальні апарати були оснащені фото- та відеокамерами та тепловізорами. Отримана інформація оброблялася програмами розпізнавання дефектів з використанням штучних нейронних мереж. Підхід показав ефективність майже вдвічі вищу, ніж за звичайних піших оглядів.
Зокрема, на 500 кілометрах мережі під час обстеження дроном фахівці виявили 916 дефектів ізоляторів, а при звичайному огляді їх було 176. Новий підхід краще фіксує перегрів обладнання та дозволяє за один робочий день обстежити у 2-3 рази більшу довжину електроліній.
/p>
«ДТЕК — лідер цифрової трансформації української енергетики Використання в роботі дронів та побудова штучних нейронних мереж — дозволяє нам передбачити можливе місце аварії та проводити превентивні ремонти, посилюючи мережі. Це дозволить працювати на випередження, а не ліквідувати наслідки аварії. Як результат — якісно найкращі послуги для наших клієнтів», — прокоментував Іван Гелюх, генеральний директор ДТЕК Мережі.
За розрахунками компанії, за допомогою новітніх технологій оператори системи розподілу знизять аварійність та тривалість відключень електроенергії (показник SAIDI) до 2025 року на 10-15%.
«Дрони можуть бути повністю інтегровані в інформаційні системи ЗСР. Отримані дані автоматично аналізуються спеціальними програмами. IT-система сама формує звіти і дає рекомендації спеціалістам про пріоритет у ремонтах. Це значно заощаджує час та мінімізує людський фактор, і, отже, підвищує надійність мереж», — пояснив принципи роботи ІТ-системи Маріс Куніцкіс, керівник інноваційних проектів ДТЕК Мережі.
Повномасштабне впровадження інноваційної технології не призведе до скорочення працівників. Очевидно, що потреба у великій кількості фахівців, які безпосередньо задіяні в оглядах, зменшиться. Натомість зросте попит на фахівців, які працюватимуть із дронами та базами даних, займатимуться управлінням та обслуговуванням нової цифрової системи.
«В Україні дрони використовуються повсюдно, у різних промислових напрямках, від сільського господарства до добувної промисловості. Ринок енергетики є одним з напрямків використання промислових дронів, що найактивніше розвиваються, і охоплює як роботу з напрямками генерації електроенергії, так і її дистрибуції. В Україні понад 900 тисяч кілометрів енергомереж, як повітряних, так і кабельних, яким потрібний регулярний огляд. Дрони дозволяють суттєво знизити ризики для персоналу, підвищити якість та прискорити виконання робіт у сценаріях обстеження повітряних мереж. Ми раді, що DTEK, як один з основних гравців на енергетичному ринку України, приступає до системного використання технологій драйнів на частині своїх активів дистрибуції електроенергії» — зазначає Валерій Яковенко, співзасновник DroneUA
Перші тести та пілотні проекти застосування дронів в українській енергетиці були запущені ще 2016 року. У 2018 році ДТЕК вперше заявив про плани впровадити технології оглядів електромереж, в результаті тестових оглядів підстанції Лівобережна потужністю 110 кВ разом із фахівцями DroneUA.
Починаючи з 2019 року, робототехніка та обладнання DroneUA використовується для інспекції обладнання різних генеруючих підприємств, оцінки обсягів складських насипів вугілля, а також для спостереження за станом мереж ДПЕК, найбільшої приватної вертикально-інтегрованої енергетичної компанії України.