Дрони почали стежити за станом електричних мереж та навчилися передбачати аварії

September 26, 2023
Дрони почали стежити за станом електричних мереж та навчилися передбачати аварії
   

Підбито підсумки пілотного проекту з використання дронів DroneUA для обстеження ліній електропередач. Нова технологія майже вдвічі ефективніша за традиційні піші обходи ремонтними бригадами та візуального огляду ліній для виявлення пошкоджень. Повномасштабне застосування дронів у щоденній роботі операторів системи розподілу (ОСР) може зменшити час відключення електроенергії клієнтам на 10-15% щорічно, а також докорінно змінити принципи обслуговування мереж.

Пілотний проект проводився у ДТЕК Мережі протягом трьох місяців. Дронами обстежилися лінії електропередач дронами у Новомосковському та Солонянському районах Дніпропетровської області. Безпілотні літальні апарати були оснащені фото- та відеокамерами та тепловізорами. Отримана інформація оброблялася програмами розпізнавання дефектів з використанням штучних нейронних мереж. Підхід показав ефективність майже вдвічі вищу, ніж за звичайних піших оглядів.

Зокрема, на 500 кілометрах мережі під час обстеження дроном фахівці виявили 916 дефектів ізоляторів, а при звичайному огляді їх було 176. Новий підхід краще фіксує перегрів обладнання та дозволяє за один робочий день обстежити у 2-3 рази більшу довжину електроліній.

/p>

«ДТЕК — лідер цифрової трансформації української енергетики Використання в роботі дронів та побудова штучних нейронних мереж — дозволяє нам передбачити можливе місце аварії та проводити превентивні ремонти, посилюючи мережі. Це дозволить працювати на випередження, а не ліквідувати наслідки аварії. Як результат — якісно найкращі послуги для наших клієнтів», — прокоментував Іван Гелюх, генеральний директор ДТЕК Мережі.

За розрахунками компанії, за допомогою новітніх технологій оператори системи розподілу знизять аварійність та тривалість відключень електроенергії (показник SAIDI) до 2025 року на 10-15%.

«Дрони можуть бути повністю інтегровані в інформаційні системи ЗСР. Отримані дані автоматично аналізуються спеціальними програмами. IT-система сама формує звіти і дає рекомендації спеціалістам про пріоритет у ремонтах. Це значно заощаджує час та мінімізує людський фактор, і, отже, підвищує надійність мереж», — пояснив принципи роботи ІТ-системи Маріс Куніцкіс, керівник інноваційних проектів ДТЕК Мережі.

Повномасштабне впровадження інноваційної технології не призведе до скорочення працівників. Очевидно, що потреба у великій кількості фахівців, які безпосередньо задіяні в оглядах, зменшиться. Натомість зросте попит на фахівців, які працюватимуть із дронами та базами даних, займатимуться управлінням та обслуговуванням нової цифрової системи.

«В Україні дрони використовуються повсюдно, у різних промислових напрямках, від сільського господарства до добувної промисловості. Ринок енергетики є одним з напрямків використання промислових дронів, що найактивніше розвиваються, і охоплює як роботу з напрямками генерації електроенергії, так і її дистрибуції. В Україні понад 900 тисяч кілометрів енергомереж, як повітряних, так і кабельних, яким потрібний регулярний огляд. Дрони дозволяють суттєво знизити ризики для персоналу, підвищити якість та прискорити виконання робіт у сценаріях обстеження повітряних мереж. Ми раді, що DTEK, як один з основних гравців на енергетичному ринку України, приступає до системного використання технологій драйнів на частині своїх активів дистрибуції електроенергії» — зазначає Валерій Яковенко, співзасновник DroneUA

Перші тести та пілотні проекти застосування дронів в українській енергетиці були запущені ще 2016 року. У 2018 році ДТЕК вперше заявив про плани впровадити технології оглядів електромереж, в результаті тестових оглядів підстанції Лівобережна потужністю 110 кВ разом із фахівцями DroneUA.

Починаючи з 2019 року, робототехніка та обладнання DroneUA використовується для інспекції обладнання різних генеруючих підприємств, оцінки обсягів складських насипів вугілля, а також для спостереження за станом мереж ДПЕК, найбільшої приватної вертикально-інтегрованої енергетичної компанії України.

   

DroneUA – це міжнародний системний інтегратор безпілотних рішень та робототехніки.

На ринку України та Східної Європи група компаній DroneUA є найбільшим інтегратором, імпортером та дистриб'ютором провідних виробників дронів у світі та представляє технологічні рішення від брендів XAG, EcoFlow, Pix4D, Parrot, Chasing, DroneDeploy, AgroCares та інших.

У структурі групи компаній працюють власні інженерні, виробничі та сервісні підрозділи, відкрито центр обробки даних. Представлені DroneUA технологічні рішення використовуються більш ніж на 4 млн. га посівних площ України. Тільки за результатами агросезону 2021 року дронами-обприскувачами від DroneUA було оброблено понад 1 млн. га.
DroneUA входить до ТОП 3 найінноваційних бізнесів у сільськогосподарському секторі України за версією видання FORBES та ТОП 20 найінноваційних підприємств України.

Група компаній продовжує розширювати перелік технологічних брендів, представлених на ринку України, та веде активну діяльність у сільському господарстві, нафтогазовій промисловості, а також у сферах енергетики, геодезії та топографії.

Звязатися з нами