Elios 2: маленький дрон з величезними можливостями

October 02, 2023
Elios 2: маленький дрон з величезними можливостями
   

Використання БПЛА для інспектування промислових об'єктів набирає обертів. І не дивно, тому що це найкращий засіб під час екстрених ситуацій, який унеможливлює ризики та загрози для життя та здоров'я персоналу, це збір достовірної інформації в режимі реального часу в найскладніших і непередбачених умовах, і зрештою — це економічно вигідно (1) дрон = 3-4 особи).

Зібравши безліч відгуків та побажань від клієнтів, швейцарська компанія Flyability вивела на ринок Elios 2, дрон-інспектор, призначений саме для роботи у важких умовах, де людині перебувати не можна. Ці дрони знаходяться в арсеналі DroneUA, офіційного імпортера та дистриб'ютора технологій Elios в Україні. Як і його попередник, Elios 2 не боїться замкнених просторів і завжди готовий зустрітись із небезпекою. Згідно заяв представників компанії, ідею створення такого безпілотника підказала сама природа. Інженери спостерігали за комахами та їх польотом, як вони стикалися один з одним у повітрі та при цьому продовжували летіти. Саме цю особливість вони спробували відтворити, і здається, успішно впоралися із завданням.

«Били, били – не розбили…»

Сам дрон закріплений усередині сферичного каркаса з міцного і легкого вуглецевого волокна на платформах, що вільно обертаються. На вигляд цей каркас нагадує пірамідальний додекаедр і являє собою композицію з модульних конструкцій, що, до речі, полегшує та здешевлює обслуговування агрегату. При цьому захисний корпус не обертається та не потрапляє в об'єктив камери. За допомогою нього дрон зберігає свою цілісність. Наявність каркасу виключає будь-який контакт із навколишнім середовищем, який міг би утруднити політ, адже електромотори, лопаті, камера та тепловізор захищені від механічних пошкоджень при зіткненні з перешкодою – безпілотник подібно до м'яча відскакує від нього і летить далі за заданим курсом.

При зіткненні з перешкодою цей дрон негайно повертається у стійке положення, миттєво коригуючи швидкість та напрямок обертання гвинтів, які ініціюються програмним забезпеченням польоту та запатентованими датчиками контролю роботи двигуна (запатентована технологія стійкості до зіткнень).

Функція дотримання дистанції забезпечує автономне перебування на заданій від перешкоди відстані в межах від 30 до 200 см. Якщо все ж таки удару не уникнути - для цього дрону безпечні зіткнення з плоскими поверхнями на швидкості до 3м/с і до 1,5 м/с з гострими. .

Слоган цього продукту - INTUITIVE INDOOR INSPECTION. Дослівно перекладати це не варто, але сенс у тому, що з Elios 2 кожен може відчути себе досвідченим пілотом – настільки просто та інтуїтивно зрозуміло керувати цим безпілотником.

Габарити трохи менше 40 см в діаметрі сприяють проникненню в важкодоступні місця, куди не дістатися людині або де його присутність вкрай небажана або зовсім заборонена. Наприклад, цей дрон безперешкодно поміщається в отвір стандартного люка.

Ще один привід для гордості розробників це потужність сигналу. Керувати дроном можна за межами прямої видимості або по той бік перешкоди завдяки потужній бездротовій системі передачі, яку можна додатково збільшити спеціальними підсилювачами. Наприклад, цей безпілотник може перебувати в димарі якогось промислового об'єкта на висоті 150 м, або ж на відстані 150 м у тунелі, полетіти на десятки метрів у металевій споруді або ж на кілька сходових прольотів вище у звичайних будинках, не втрачаючи при цьому зв'язку зі своєю базою.

Не залишити нічого поза увагою

Навіть в умовах відсутності GPS, темряви або обмеженої видимості, нестабільності через сильні потоки повітря Elios 2 забезпечить отримання чітких зображень крупним планом. Чому?

По-перше , він має 7 оптичних стабілізаторів дистанції, завдяки яким дрон може буквально «зависати», тобто стабілізуватися, у повітрі, як вертоліт. Це, до речі, як впливає на якість отриманої інформації, а й полегшує процес управління.

По-друге- Якісна «начинка», якій розробники приділили особливу увагу. Основна камера забезпечує 4К відео та 12 Мп деталізовані зображення з роздільною здатністю 0,18 мм/піксель навіть в умовах слабкого освітлення. Це дозволяє вивчити кожен сантиметр. Ті, кому важливо отримувати Full HD відео в режимі реального часу від першої особи (First-Person View) теж не будуть розчаровані: Elios2 4k Ultra HD: 3840 x 2160 at 30 fps і якісний стрим - FHD: 1920 x 1080 at 30 fps . У попередника передача була у стислому дозволі. З такими можливостями можна досить легко виявити найдрібніші дефекти як тріщин, корозій тощо. з відривом до 2 м від об'єкта спостереження. Лазерні та оптичні датчики потоку,
Крім звичайної «на борту» Elios 2 є вбудована тепловізійна камера, яка допомагає будь-якої миті виявляти перепади температури в полі зору дрону. Ця функція надзвичайно корисна для виявлення витоків тепла через поломки та приховані дефекти, присутність людей, тварин тощо.
Обидві камери встановлені на підвісці з нахилом 180°. Таким чином, поле зору становить 260° (від +90° до -30°), що безумовно розширює можливості інспектування.

І останнє — найпотужніша та найінтелектуальніша система освітлення, коли-небудь встановлена на комерційному безпілотнику. Вона приблизно в 10 разів потужніша, ніж у попередньої версії.

10 000 люмен світла вистачить для того, щоб розглянути навіть найдрібнішу тріщину. Освітленість налаштовується залежно від потреб користувача. Якщо світла все ж таки не вистачає, у Elios 2 є ще одне, додаткове його джерело для захоплення об'єкта крупним планом. Причому світло спрямовано навскіс від камери, тобто. створюється розсіяне освітлення з метою оцінки глибини дефектів та аналізу особливостей текстури через тіні на нерівностях. Таке освітлення набагато ефективніше у запилених місцях та допомагає уникнути зайвого відображення.

Робота з інформацією

Elios 2 має лазерний далекомір, який допомагає дрону слідувати на дистанції оптимальної роздільної здатності камери, робить зручними зйомку протяжних рівних об'єктів (наприклад, зварних швів) і вимірювання їх довжини.

Після завершення місії всі дані переносять у робочі програми Cockpit та Inspector, де їх можна додатково досліджувати та задокументувати, наприклад, за допомогою складання звітів, зміни способу візуалізації та інтерпретації даних. Для підготовки

звітів, проведення 2-мірних вимірів або побудови 3-мірних моделей потрібно

лише кілька натискань. Наприклад, під час обробки даних в Inspector просто намалюйте лінію на зображенні та отримайте розміри виділеної області.
Програмне забезпечення для фотограмметрії, наприклад Pix4D Mapper або Agisoft Photoscan, допоможе створити детальні 3D-копії цільових об'єктів дослідження для вимірювання об'єму та площі.

Де використати?

Elios 2 може стати найкращим вирішенням проблем для багатьох галузей людської діяльності.

Наприклад, він допоможе шукати постраждалих альпіністів у тріщинах льодовика, як це робила рятувальна команда у швейцарських Альпах чи брати участь в інших рятувальних операціях.

Не менш корисним є його використання в промисловості.
Крупна енергетична компанія Con Edison забезпечує пором понад 1600 великих клієнтів, включаючи Емпайр-стейт-білдинг, Центральний вокзал Нью-Йорка в середньому Манхеттені та Світовий торговий центр та використовує дрон Elios для огляду та оцінки стану парових котлів. Це швидше та дешевше.
Був і досвід обстеження баластових танків контейнерного судна CMA CGM ANDROMEDA. Баластні ємності слід оглядати щодо появи іржі. Раніше це робили 3-4 особи у захисному спорядженні, а тепер – один оператор із дроном.
Elios допомагав обстежити гірничодобувне обладнання та шахтні установки в Чилі, так само виправдавши надії замовників.
В Україні компанія Drone.UA відправила його в небезпечну експедицію на 5 недобудований атомний реактор Чорнобильської АЕС. І хоча реактор так ніколи і не був запущений, ця локація та її особливості ідеально підійшли для демонстрації можливостей цього дива робототехніки.

   

DroneUA – це міжнародний системний інтегратор безпілотних рішень та робототехніки.

На ринку України та Східної Європи група компаній DroneUA є найбільшим інтегратором, імпортером та дистриб'ютором провідних виробників дронів у світі та представляє технологічні рішення від брендів XAG, EcoFlow, Pix4D, Parrot, Chasing, DroneDeploy, AgroCares та інших.

У структурі групи компаній працюють власні інженерні, виробничі та сервісні підрозділи, відкрито центр обробки даних. Представлені DroneUA технологічні рішення використовуються більш ніж на 4 млн. га посівних площ України. Тільки за результатами агросезону 2021 року дронами-обприскувачами від DroneUA було оброблено понад 1 млн. га.
DroneUA входить до ТОП 3 найінноваційних бізнесів у сільськогосподарському секторі України за версією видання FORBES та ТОП 20 найінноваційних підприємств України.

Група компаній продовжує розширювати перелік технологічних брендів, представлених на ринку України, та веде активну діяльність у сільському господарстві, нафтогазовій промисловості, а також у сферах енергетики, геодезії та топографії.

Звязатися з нами