Володимир Кравцов: про дрони та людей в агровиробництві

October 02, 2023
Володимир Кравцов: про дрони та людей в агровиробництві
   

Досвід впровадження БПЛА в агробізнес, Агро-регіон/DroneUA. 

Сучасний агробізнес диктує вимоги бути інноваційним, застосовувати нові технології підвищення ефективності агровиробництва. Агро-регіон — одна з провідних компаній у питаннях впровадження інноваційних технологій та найактивніший користувач технологій дронів, приклад системного підходу до впровадження нових технологій. DroneUA раді безперервній співпраці з компанією Агро-Регіон з перших обльотів полів. Ми публікуємо інтерв'ю з Володимиром Кравцовим, COO Агро-Регіон, щоб кожен фермер міг почерпнути частинку досвіду впровадження інноваційних технологій.

Загальна інформація:

Володимир Кравцов, операційний директор ТОВ «Агро-Регіон Україна». Земельний банк підприємства: 37 000 га, у чотирьох областях України – Київській, Чернігівській, Житомирській та Хмельницькій. Спеціалізація: вирощування кукурудзи, сої, соняшнику, пшениці, ячменю. Експорт здійснюється до країн Європи, Африки та Азії. Загальна кількість працівників – 480.

В агровиробництві існує два типи проблем – антропогенні та природні. І якщо з градацією на кшталт природних проблем все ясно, то участь людини ділиться на всі типи операцій, в яких вона задіяна. З моєї практики – найбільше проблем на полі виникає саме через людський чинник.

Дрони допомагають оцінити масштаб проблеми. Для розуміння ситуації завжди потрібно від чогось відштовхуватися. Тому стан посівів слід оцінювати лише у масштабі всього поля. Я усвідомив це ще 4 роки тому, коли прийшов до агровиробництва. Тоді про масштаби проблем прийнято було говорити лише в цифрах, і ці цифри часом не мали нічого спільного з реальністю. Мені ж потрібна була загальна та чітка візуальна картина, яку могли дати лише знімки.

Є проблеми, які ми можемо вирішити одразу після виявлення, а є й ті, що стають досвідом на наступний рік. Відразу можна вирішити проблеми з пропуском обприскувача, з просівами суцільних культур або з рівномірністю ґрунтової обробки. Іноді вдається побачити дефіцит живлення. Наприклад, за допомогою дрону ми якось діагностували дефіцит міді на кукурудзі. Наша команда регулярно зустрічається після сезону інтенсивних робіт. Ми переглядаємо знімки, обговорюємо стан посівів та робимо висновки, що можна поміняти чи покращити в нашій технології, як можна попередити ту чи іншу проблему. Ось наприклад - неполадки з обприскувачем. Ми дійшли висновку, що для контролю рівномірності внесення пестицидів нам недостатньо треку по полю, треба знати ще й норму виливу на гектар.

Згодом ти починаєш «читати» знімки , тобто дивитися на них і розуміти в чому саме проблема: як працювала сівалка, напрямок її руху, де їздив обприскувач, як працювали розкидачі, чи здійснювалося боронування. Ти помічаєш усі перепустки, перекриття тощо. Це розуміння приходить за рахунок детального аналізу техкарт, спостережень за поведінкою різних гібридів та сортів однієї і тієї ж культури, GPS-трекінгу.

Соняшник на піщаних ґрунтах. 2014.

Візуальна демонстрація якості проходження розкидачу.

Для швидкого моніторингу поля нам цілком вистачає RGB -зображень.  Вегетаційні індекси ми отримуємо із супутників.

Ми не завжди робимо ортофотоплани.  Це потребує багато часу, а протягом сезону його просто немає. Для того щоб охопити знімком все або майже все поле, ми розміщуємо дрон під певним кутом, на певній висоті. Цього достатньо для розуміння чи все з культурою гаразд.

Кількість обльотів та культура.  Ми приступаємо до здійснення обльотів, як тільки культура починає фотосинтезувати і переходить на автономне харчування, тобто коли вона вже буде видно з повітря. Ми відстежуємо всі стадії розвитку, переважно з інтервалом на тиждень. У нашій компанії ці процеси чітко налагоджені.

Є різниця хто робить обліт - той, хто працює на полі або представник компанії, що надає послуги обльоту. Для людини «не посвяченої» у технологію землеробства конкретного господарства оцінити ситуацію одразу складно, це може призвести до помилкових рішень.

Оператор повинен розуміти, як потрібно робити знімки.  Проблему потрібно фотографувати з усіх можливих ракурсів, і ці зображення мають бути якісними. Насамперед вони мають максимально охоплювати поле, без неба на половину фотографії.

Втрати врожаю через ущільнення ґрунту

Візуальна демонстрація ґрунтової неоднорідності

Оператор повинен розуміти, як потрібно робити знімки.  Проблему потрібно фотографувати з усіх можливих ракурсів, і ці зображення мають бути якісними. Насамперед вони мають максимально охоплювати поле, без неба на половину фотографії.

Використання дрона не вирішить всіх проблем  і не надасть гарантованого їх вирішення Це лише один із безлічі інструментів для комплексного моніторингу.

Найчастіше людина навіть не здогадується про проблеми на своєму полі.  Ті, хто кажуть, що з їхніми полями все гаразд, просто не мають усієї інформації. Якщо площі більші, то обійти все не реально. А як можна судити про стан усього поля, оглянувши лише якусь його частину? Тому моніторинг дронами для мене є економічно виправданим.

Люди скептично ставляться до використання дронів до того часу, поки побачать свої поля з висоти.  Якщо ти думаєш, що в тебе все добре, це не означає, що все так і є. Це також не означає, що нічого не треба міняти. Можна грішити на погоду, можна шукати виправдання, а можна просто працювати на результат та використати всі можливі для цього методи.

Що заважає людині звернути увагу на використання дронів? Насправді все залежить від людини. Деякі люди за своєю природою інертні, їм складно сприймати та використовувати інновації, адже в цьому випадку треба вчитися, докладати зусиль, ламати якісь стереотипи. Є й інша категорія людей – ті, хто не вважають себе ідеальними та завжди хочуть бути кращими. І вони готові до критики своєї роботи, до сприйняття та прийняття чогось нового, вони навчаються. В цілому, для того, щоб йти в ногу з часом і технологіями, для того, щоб досягти певних результатів, потрібно змінювати або мислення, або виконавців на місці.

Для успішного використання дрону сільському господарстві необхідний інтерес.  Все інше приходить із практикою. Звичайно, найголовніше не розбити дрон. Але сучасні моделі максимально зрозумілі в управлінні та надійніші. Керувати ними не складно.

Люди мають бути зацікавленими, щоб працювати.  Вони повинні розуміти, що роблять і навіщо. І в їхньому розпорядженні для цього мають бути всілякі технічні засоби та ресурси. Тоді це успішна компанія. Справжніх фахівців мало, але їх можна виростити. Головне, щоб ці люди бажали навчитися та стати професіоналами у своїй галузі.

Перспективи розвитку використання дронів найбільші.  Хотілося б, звичайно, мати можливість локально вносити пестициди за допомогою дрона або отримувати знімки з надточністю. Може бути ще безліч різноманітних ідей щодо того, як у майбутньому можна використовувати дрони в агровиробництві, все залежить тільки від можливості технологічно вирішити це.

Протягом трьох років ми працюємо з компанією Drone  UA  Мені імпонує те, що ця компанія має бачення агропроблематики, а її фахівці кваліфіковані, завжди відкриті до діалогу та оперативно працюють. Вони мають чітку стратегію співпраці з клієнтом. Якщо виникають проблеми, вони дуже швидко вирішуються.

   

DroneUA – це міжнародний системний інтегратор безпілотних рішень та робототехніки.

На ринку України та Східної Європи група компаній DroneUA є найбільшим інтегратором, імпортером та дистриб'ютором провідних виробників дронів у світі та представляє технологічні рішення від брендів XAG, EcoFlow, Pix4D, Parrot, Chasing, DroneDeploy, AgroCares та інших.

У структурі групи компаній працюють власні інженерні, виробничі та сервісні підрозділи, відкрито центр обробки даних. Представлені DroneUA технологічні рішення використовуються більш ніж на 4 млн. га посівних площ України. Тільки за результатами агросезону 2021 року дронами-обприскувачами від DroneUA було оброблено понад 1 млн. га.
DroneUA входить до ТОП 3 найінноваційних бізнесів у сільськогосподарському секторі України за версією видання FORBES та ТОП 20 найінноваційних підприємств України.

Група компаній продовжує розширювати перелік технологічних брендів, представлених на ринку України, та веде активну діяльність у сільському господарстві, нафтогазовій промисловості, а також у сферах енергетики, геодезії та топографії.

Звязатися з нами