ТОНКА ЧЕРВОНА ЛІНІЯ: найточніші землемірні роботи сьогодні доручають дронам

October 03, 2023
ТОНКА ЧЕРВОНА ЛІНІЯ: найточніші землемірні роботи сьогодні доручають дронам
   

Досвід технології використання дронів при створенні геоінформаційної бази даних для обліку земель .

Зараз про дрони говорять все і дуже багато. Але чим частіше ми спілкуємося з представниками сільськогосподарської галузі, тим більше розуміємо, що ще багато хто не користується цією технологією. Їм здається, що дрони — це десь далеко, не говорячи вже про геоінформаційні бази. Фермери їх сприймають як абстрактне.

Далеко не всі компанії сьогодні мають сформовані бази даних полів. Аграрії звертаються до нас із excel-табличками та просять: «Зніміть нам наші поля, а агроном на місці вам підкаже, куди їхати».

Тобто власник компанії не має поняття про те, де його поля знаходяться і що на них росте. Але як можна керувати чимось абстрактним без знання поточної ситуації?!

Керувати за допомогою дрону земельним банком ми не можемо, але ми цілком можемо дізнатися, що зараз відбувається на вашому полі. Коптер — це лише інструмент.

Центр управління Наска

Сьогодні найпопулярніший метод обміру полів – за допомогою геодезичних приймачів. Далі в рейтингу йдуть навігаційне обладнання, встановлене на техніці, дані з дронів та, нарешті, із супутників.

Геодезичні приймачі - найбільш точні на сьогодні, але недолік цього в тому, що він займає дуже багато часу. На кожній точці потрібно витратити від 8 до 15 хвилин, залежно від того, який зв'язок з базовою станцією.

Навігаційне обладнання працює швидше, але є питання до точності та подальшого контролю. Точність у дрона - 10-50 см. Супутник, як і дрон, відрізняється гарною візуалізацією, але точність у нього нижча.

Отак виглядають поля, якщо ми їх отримуємо з треку техніки. По суті, це набір контурів, і незрозуміло, де яке поле і що на ньому відбувається. Це можна обробити, але справа в тому, що вихідний матеріал, який ми отримуємо з треку техніки або геодезичних приладів, це лише лінія.

Якщо під ці лінії підкласти звичайну «гугловську» підкладку, все виглядатиме дещо веселіше. Ви зрозумієте, де якісь поля, де дороги, де яка рослинність, аж до того, як обробляються окремі паї.

Але якщо ми додамо лінії, сформовані даними з дронів, то побачимо суттєві відмінності. Наприклад, серед полів буде видно лінію електропередач — вона настільки мала, що її немає сенсу використовувати в обліку площі, але розуміти, де вона проходить, — важливо, наприклад, для планування треку техніки.

Вихідною інформацією отримання контурів полів (червоних ліній) під час використання дронов є ортофотоплан. Використовуючи його як підкладку, ми можемо зрозуміти, що знаходиться на ділянці. У той час як при проведенні обмірів за допомогою навігаційного обладнання не можна проконтролювати, як їхатиме людина з навігаційним обладнанням та які об'єкти будуть включені в контур, а які не будуть відображені на карті взагалі. Причому якщо ми підкладаємо під треки з техніки google-карти, то побачимо лише контури полів, а з дронів — і що відбувається усередині.

У всякому разі, наявність будь-якого із зазначених джерел інформації, а не звичайного excel-файлу, — це вже добре. Показана мною розбіжність із технікою трапляється, але не часто. Головне, щоб було розуміння того, де поля знаходяться в якійсь системі координат.

Найпоширеніше питання до нас: чому неможливо «обвести» поля за google-картою? Цей ресурс має своє зміщення, і лінія з треку може відрізнятися від гуглівської підкладки метрів на 20, а це не мало. Так, google дає хорошу візуалізацію, але використовувати цей інструмент як основний не можна.

Супутникові дані також дають хорошу візуалізацію, хай і детальну. Питання у тому, як їх використовувати. Головне – це подальше управління земельним банком.

Дай п'ядь

Починати виміри потрібно з планування зйомки ділянки. Тому вихідною інформацією для нас перед вильотом є приблизний контур ділянки на якому належить виконати виміри. Ця інформація є необхідною, т.к. на етапі підготовчих робіт ми виконуємо планування розміщення опорних точок, виконуємо «побудову» місій для дрона, адже в польових умовах все це займає час, який може бути витрачено безпосередньо на роботу, крім того, в полі часто немає інтернету.

Координати опорних одержуємо з точністю до 2-х сантиметрів, використовуючи геодезичне обладнання, яке було описано раніше, зокрема GNSS-приймачі. Частина цих точок використовуємо як основні, а частина як контрольні, для перевірки. Фото та опорні точки ми зрівнюємо в загальній системі координат у спеціалізованому програмному забезпеченні Pix4d та отримуємо ортофотоплани, які в подальшому є основою для отримання контурів.

Отримавши контуру полів, ми можемо до кожного контуру додати інформацію, по культурі, пайовикам, термінам посіву, більше маючи систематизовану базу даних набагато простіше знайти інформацію по об'єктах.

При виконанні цього комплексу робіт під час відсутності рослин на полях ми можемо додатково отримати і Цифрову модель рельєфу.

Даний метод отримання інформації з рельєфу добре зарекомендував себе в одному з господарств, де він використовувався для диференційованого висіву, на ділянках зі складною формою і рельєфом.

Тетяна Кондратенко, керівник геодезичного відділу компанії Drone.ua

Джерело публікації - AgroDay

   

DroneUA – це міжнародний системний інтегратор безпілотних рішень та робототехніки.

На ринку України та Східної Європи група компаній DroneUA є найбільшим інтегратором, імпортером та дистриб'ютором провідних виробників дронів у світі та представляє технологічні рішення від брендів XAG, EcoFlow, Pix4D, Parrot, Chasing, DroneDeploy, AgroCares та інших.

У структурі групи компаній працюють власні інженерні, виробничі та сервісні підрозділи, відкрито центр обробки даних. Представлені DroneUA технологічні рішення використовуються більш ніж на 4 млн. га посівних площ України. Тільки за результатами агросезону 2021 року дронами-обприскувачами від DroneUA було оброблено понад 1 млн. га.
DroneUA входить до ТОП 3 найінноваційних бізнесів у сільськогосподарському секторі України за версією видання FORBES та ТОП 20 найінноваційних підприємств України.

Група компаній продовжує розширювати перелік технологічних брендів, представлених на ринку України, та веде активну діяльність у сільському господарстві, нафтогазовій промисловості, а також у сферах енергетики, геодезії та топографії.

Звязатися з нами