Тенденції сучасного сільського господарства тяжіють до підвищення ефективності агровиробництва шляхом впровадження найсучасніших технологій та оптимізації ресурсів, що являються одними із ключових принципів точного землеробства. Кожне аграрне підприємство незалежно від його масштабу прагне підвищити врожайність і зробити цей процес стабільним. Доступність технологій, ресурсів, досліджень та їх ефективне використання вже зараз допомагають аграріям впроваджувати підходи точного землеробства та максимізувати ефективність агрооперацій на всіх етапах.
Як компанія, що задає тренди на ринку агротехнологій та інтегрує новітні розробки у сільське господарство, DroneUA долучився до масштабної конференції Re:farm 2025, що відбулась 12-13 лютого у Львові. Ключова аграрна подія напередодні весняно-польових робіт 2025 року об’єднала понад 1000 учасників, які представили всі ланки фахівців: від агрономів та інженерів до керівників агропідприємств та експертів галузі.
2-денна подія об’єднала найактуальніші теми агрогалузі, зокрема: виробництво, технології, точне землеробство та бізнес-процеси у агро.
Окреслюючи тенденції ринку, варто відзначити, що вітчизняний агробізнес активно впроваджує передові технології, що дозволяють реалізувати чотири основні принципи ефективного агровиробництва.
Дослідження механіки реалізації цих принципів стало ключовим в обговоренні протягом двох днів, а саме:
- точного землеробства;
- використання можливостей штучного інтелекту;
- R&D (research and development);
- порівняльного аналізу.
Анатолій Безолюк, керівник агронапрямку DroneUA, XAG Ukraine, відзначає взаємодоповнюваність перелічених принципів, проте модернізація агрооперацій часто є фінансово недоступною для малих та середніх фермерів через ряд факторів: кадровий дефіцит та дороговартісне обладнання. Звернення до агрономічних консалтингових компаній, що будуть надавати кваліфікований аутсорсинговий супровід фермерським господарствам — це тенденція на 2025 рік, що дозволить здійснювати високоякісний аналіз та планування агрооперацій більш доступними для фермера будь-якого масштабу:
“Краще увійти в точне землеробство через кваліфікований аутсорс. При нестачі фахівців впровадження інновацій може коштувати дорожче, ніж при наявності штатного кваліфікованого спеціаліста, якого також потрібно знайти. Враховуючи дефіцит таких фахівців — для малого або середнього господарства економічно вигідніше найняти агрономічний супровід по аутсорсу, це є тенденцією на 2025-2026 рік”.
Не менш важливим аспектом є тісна взаємодія бізнесу, науки та навчальних закладів, що дозволяє проводити спільні дослідження із залученням новітніх технологій та здійснювати академічний аналіз цих експериментів: проводити аналіз зон продуктивності, порівняння технологій та методів. Однією із таких важливих тем є дослідження грунтів, зокрема, Анатолій Безолюк акцентує на важливості цього процесу для сталого підвищення врожайності й рентабельності виробництва.
“Дослідження ґрунтів - це перший крок для фермерських господарств у точне землеробство. Використання методів хімічного, фізичного, біологічного аналізу, застосування системних підходів, зокрема - Кінсі/Альбрехта — це те, що дозволяє використовувати максимум можливостей ґрунту, запобігаючи його деградації шляхом вивіреного і технологічно обґрунтованого підживлення”, — зауважує Анатолій Безолюк.
Результати таких дослідницьких полігонів дають змогу застосовувати набутий досвід у підготовці нової генерації кваліфікованих кадрів, які одразу володітимуть знаннями із застосування передових технологій у сільському господарстві.
DroneUA дякує усім колегам та партнерам за обмін досвідом, а організаторам конференції — за створення потужної платформи для обговорень, що допоможе аграріям вийти на якісно новий рівень у веденні агровиробництва та посилення продовольчої безпеки України.