Інновації без кордонів: DroneUA на PA Elevation представив візію застосування безпілотних технологій в агрогалузі США

February 20, 2025
Інновації без кордонів: DroneUA на PA Elevation представив візію застосування безпілотних технологій в агрогалузі США
   

Сучасне сільське господарство переживає технологічний прорив, що докорінно змінює світову агроіндустрію. Дрони перестали бути просто інструментом для збору даних – сьогодні вони є ефективним рішенням для обробки полів, що дає миттєві результати. Робототехніка та технології формують нові підходи до розв’язання викликів, що постають перед галуззю. З 2018 року DroneUA активно розвиває напрям агродронового обприскування, сконцентрувавшись на внесенні ЗЗР за допомогою безпілотних рішень, які дозволяють не лише виявляти проблеми на полях, але й ефективно усувати їх. За цей час дрони компанії вже обробили понад 7,5 мільйона акрів, застосовуючи ультрамалі дози пестицидів із винятковою продуктивність, заощаджуючи до 95% води, знижуючи на 90% витрати пального та вносячи препарати точково у необхідних місцях, уникаючи перевитрат. Володіючи грунтовною експертизою у питаннях ефективного застосування агродронів та робототехніки, 19 грудня DroneUA взяв участь у засіданні робочої групи PA Elevation у Пенсильванії (США). Стратегічно важлива подія об'єднала ключових гравців ринку для дослідження перспектив розвитку та результативних стратегій застосування безпілотних технологій у сільському господарстві.

Стале сільське господарство: проривний досвід України та можливості для США

Зокрема, Валерій Яковенко, співзасновник та керуючий партнер компанії DroneUA та Futurology, а також співголова аграрного комітету Асоціації Дронів Пенсильванії поділилася досвідом впровадження інноваційних технологій в сегменті точного землеробства, а також представив ефективні стратегії масштабування бізнесу на міжнародному рівні, що складає особливу цінність для американського агросектору, який також взяв курс на роботизацію та впровадження інновацій.

Я заснував свій бізнес 11 років тому, коли безпілотні технології тільки починали змінювати світ. Ми стартували як виробники дронів, виготовляючи їх в Україні та експортуючи до Європи. Від самого початку нас надихали підходи американських компаній, особливо тих, хто використовував аеродинамічні платформи стороннього виробництва. Однією з компаній, яка справила на нас найбільший вплив, була 3D Robotics (3DR).  Це дозволило нам модифікувати конструкції, інтегрувати новітні системи керування польотом та оптимізувати програмне забезпечення, роблячи дрони ефективними інструментами для збору даних, особливо у сфері GIS. Відтак, ми взяли за основу модульну бізнес-модель, поєднуючи різні компоненти – камери, об’єктиви, системи керування польотом – в єдину платформу. Наші дрони встановили рекорд тривалості польоту у 150 хвилин, із середнім часом у 120 хвилин за місію, охоплюючи від 400 до 1 000 гектарів залежно від висоти польоту. Це зробило їх надзвичайно ефективним інструментом для збору даних”, — розповів Валерій Яковенко.

 

Аналізуючи процес масштабування компанії та виходу на новий ринок, співзасновник DroneUA та Futurology згадує:

“З першого дня роботи наші дрони забезпечили 95% покриття аграрного ринку України, який включає понад 28 мільйонів гектарів орних земель. Одним із наймасштабніших наших проєктів стала підтримка злиття та поглинання одного з найбільших агрохолдингів світу — Kernel, який керував понад 1 мільйоном акрів сільськогосподарських угідь. За 6 тижнів ми виконали картографування 250 000 акрів із RTK-точністю. Ці дані стали ключовими у визначенні вартості земельних активів під час угоди, а також дозволили стратегічно планувати майбутні інвестиції. Саме цей проєкт показав, що дані — це головний актив у сучасному агробізнесі. Згодом, завдяки розвитку супутникових технологій фермери отримали безкоштовний доступ до знімків із Planet Labs, Sentinel та Landsat, які часто надавалися в комплекті з продуктами аграрних гігантів, таких як Syngenta. Це означало, що дрони перестали бути єдиним джерелом точних даних для точного землеробства. Ми побачили цей тренд і зробили новий стратегічний крок – переорієнтувалися на дроновий агрохімічний обробіток”.

Переживаючи стрімке зростання, ринок дронів США, особливо в агрогалузі, прагне використовувати український основоположний досвід впровадження безпілотних технологій. Яскравим сигналом таких змін є суттєве розширення можливостей для пілотів від Федерального управління авіації США (FAA), яке погодило нічні польоти та керування дроновими роями, створюючи можливості для конкуренції дронів із традиційною сільськогосподарською технікою. Своєю чергою це створює додатковий позитивний економічний ефект, на тлі зростання попиту на операторів дронів у штатах. Враховуючи, що на кожні 1 000 гектарів землі потрібен хоча б один пілот, потенційний ринок тільки у секторі обприскування дронами може створити понад 150 000 нових робочих місць.

“Як співголова аграрного комітету Асоціації дронів Пенсильванії, я переконаний, що саме Пенсильванія може стати центром інновацій у сфері агротехнологій, особливо у галузях вирощування плодово-ягідних культур, виноградарства та високорентабельного рослинництва. Зокрема, використовуючи технології прецизійного дронового обприскування можна підвищити врожайність, знизити операційні витрати та мінімізувати негативний вплив на довкілля”, — зазначив Валерій Яковенко.

Очікувано, що у найближчі 5 років більшість американських ферм використовуватимуть дрони для обприскування хоча б раз на сезон, саме тому варто розпочинати активну підготовку операторів, розширювати законодавчі рамки та максимально інтегрувати робототехніку в агровиробництво на всіх рівнях.

Інновації та розширення можливостей жінок в сучасному агросекторі

Окрім світового тренду на автоматизацію, активного впровадження безпілотних та роботизованих технологій, відбувається й гендерний перерозподіл галузі.  Так, все більше жінок долучаються до розвитку агротехнологій, займаючи ключові позиції у сфері інженерії, аналітики даних та управління інноваційними проєктами. Це не лише сприяє рівноправному доступу до технологічних професій, а й відкриває нові можливості для впровадження більш стійких та екологічних рішень у сільському господарстві. Роль жінок у STEM-секторі продовжує зростати, змінюючи традиційне уявлення про індустрію та стимулюючи розвиток інклюзивного технологічного середовища. Яскравим прикладом цього є новий партнерський стартап BEETLESS — компанія, що заснована жінками з DroneUA та Mosqitter, яка спеціалізується на аграрній робототехніці та покликана  боротися зі шкідниками на полях за допомогою нетоксичних, безпестицидних рішень.

Олександра Афанасьєва, співзасновниця та генеральна директорка компанії BEETLESS, співголова аграрного комітету Асоціації Дронів Пенсильванії відзначає: 

“Баланс у сільському господарстві має вирішальне значення. Людство залежить від пестицидів, щоб забезпечити достатню кількість продовольства. Однак ми повинні шукати альтернативні рішення, і саме тут вступають у гру наші розумні роботизовані пастки  BEETLESS, що використовують природні інстинкти комах, щоб залучати та знешкоджувати їх, запобігаючи поширенню шкідників. Зменшуючи залежність від від хімічних засобів завдяки інтеграції роботизованих рішень, особливо для органічних фермерів та виробників високомаржинальних культур, ми забезпечуємо баланс між абсолютно безпечними технологіями та традиційними методами агровиробництва”.

Окремо експертка підкреслила ключову роль жінок у технологіях та STEM та відзначила значне зростання зацікавленості в галузі серед молодих жінок

“В Україні ми помітили це ще на ранніх етапах, коли почали співпрацювати з університетами, зокрема з Національним університетом біоресурсів і природокористування України (НУБіП). Ми впровадили курси з точного землеробства і помітили, що 20-30% студентів, які їх обирали, були жінки. Сільське господарство в Україні історично приваблювало жінок, і з розвитком технологій ми спостерігаємо зростаючу кількість студенток, які поєднують традиційні аграрні знання з інноваційними підходами. Ми робимо агросектор знову привабливим — не лише як повернення до традицій, а як сучасний кар’єрний шлях, що інтегрує AI, робототехніку та передові рішення. Як співголова аграрного комітету Асоціації дронів Пенсильванії, я активно займаюся просуванням STEM-можливостей для жінок, співпрацюючи з науковицями, інженерками та фахівчинями з робототехніки. Наша мета — заохочувати жінок обирати кар’єру в аграрних технологіях і забезпечити їм доступ до можливостей у сферах робототехніки, штучного інтелекту та сталого землеробства”.

Світове сільське господарство увійшло в нову еру, де безпілотні технології, роботизація та точне землеробство стають не просто інструментами, а фундаментом сталого розвитку галузі. Український досвід впровадження агродронів доводить ефективність інноваційних підходів, що вже сьогодні забезпечують економію ресурсів, підвищення врожайності та мінімізацію впливу на довкілля. Водночас, технологічний прорив в агросекторі йде поруч із важливими соціальними змінами. Жінки активно займають ключові позиції а агрогалузі, змінюючи традиційний ландшафт галузі, де Україна демонструє лідерство у цих змінах, стаючи орієнтиром для міжнародних ринків, включно із США.

Дякуємо колегами з Асоціації дронів Пенсільванії та іншим учасникам зустрічі за якісні обговорення, обмін думками та спільні напрацювання, що сприятимуть посиленню продовольчої безпеки у світі.

   

DroneUA – це міжнародний системний інтегратор безпілотних рішень та робототехніки.

На ринку України та Східної Європи група компаній DroneUA є найбільшим інтегратором, імпортером та дистриб'ютором провідних виробників дронів у світі та представляє технологічні рішення від брендів XAG, EcoFlow, Pix4D, Parrot, Chasing, DroneDeploy, AgroCares та інших.

У структурі групи компаній працюють власні інженерні, виробничі та сервісні підрозділи, відкрито центр обробки даних. Представлені DroneUA технологічні рішення використовуються більш ніж на 4 млн. га посівних площ України. Тільки за результатами агросезону 2021 року дронами-обприскувачами від DroneUA було оброблено понад 1 млн. га.
DroneUA входить до ТОП 3 найінноваційних бізнесів у сільськогосподарському секторі України за версією видання FORBES та ТОП 20 найінноваційних підприємств України.

Група компаній продовжує розширювати перелік технологічних брендів, представлених на ринку України, та веде активну діяльність у сільському господарстві, нафтогазовій промисловості, а також у сферах енергетики, геодезії та топографії.

Звязатися з нами