Завдання:
- Визначення крену споруди;
- Оцінка вертикальності споруди.
Проаналізувавши методику визначення вертикальності, яка вже використовується на підприємстві, було прийнято рішення виконати аналогічні вимірювання, але замість кутів відразу аналізувати зміщення грані піраміди щодо проектної осі.
Мета:
- Порівняння результатів зйомки з використанням теодоліту та дронів.
Обладнання та програмне забезпечення:
- Phantom 4 RTK з камерою 20 Мп;
- Pix4d mapper.
Процес обробки:
- Формування 3D-хмари точок;
- Набір пікетів за 3D-моделлю (Зображення 1).
Зображення 1
Для підвищення точності кожна точка була відмічена на декількох фотографіях, як показано на малюнку нижче (Зображення 2).
Зображення 2
Отримані пікети були експортовані до DXF для подальшого аналізу.
Враховуючи, що в інструкції, яка використовується на підприємстві Vodafone, враховується відхилення по осях ХУ, відповідно аналіз відхилень здійснювався в плані, де враховувалися відхилення пікетів по кожному ярусу щодо заснування об’єкта (Зображення 3).
Зображенння 3
Отримані середні значення були внесені до таблиці, яка використовується для аналізу крену (Зображення 4).
Зображення 4
Нижче представлена виконавча схема відхилення за результатами зйомки з дрону на підставі результатів з дрону Phantom 4 RTK (Зображення 5).
Зображення 5
Нижче представлено схему, отриману традиційним методом (Зображення 6).
Зображення 6
Аналіз часу проведення робіт:
- Польові роботи: 30 хв;
- Камеральні роботи:
- Обробка в автоматичному режимі: 3 год.;
- Вимірювання в ручному режимі: 30 хв.
Висновок:
Результати, отримані за допомогою дрону, корелюють з результатами, отриманими з використанням теодоліту, різниця між двома видами вимірювань (теодолітна зйомка та зйомка за допомогою дронів) становить:
- по осі Х до 2 см;
- по осі Y до 1 см.
Переваги використання дрону:
- Хороша видимість граней об’єкта, так як відсутнє спотворення за рахунок відстані від об’єкта та погіршення видимості на високих частинах об’єкта;
- Немає необхідності встановлювати прилад у спеціальному місці (як у випадку з теодолітом, який необхідно встановлювати у створі, що не завжди можливо);
- Отримання великої кількості вимірювань за мінімального часу знаходження на локації – можна вимірювати абсолютно будь-яку точку об’єкта;
- Фотофіксування всього об’єкта;
- Виключається людський чинник, а саме безпосередня помилка наведення на об’єкт.
Недоліки:
- Вплив освітлення на якість фотографії;
- Необхідне попереднє опрацювання методики зйомки;
- Вплив сигналів вежі на керованість при підльоті ближче, ніж на 3 метри.
Рекомендація:
- Для перевірки результатів і для більш детального аналізу потрібна 3-я незалежна зйомка (наприклад, з використанням тахеометра);
- Опрацювання методики зйомки з дроном із залученням незалежної сторони, наукового інституту.
Бонус
При опрацюванні даного кейсу використовувалося також тестування дронів без технології РТК для оцінки можливості їх застосування для вирішення цього питання, а саме Phantom 4 Pro, MAvic 2 Pro.
І при складанні графіків вертикальності відхилення в десятки разів перевищувало допустимі значення, що свідчило б про аварійність споруди.
Для перевірки алгоритмів роботи програмного забезпечення ця обробка виконувалася в різних програмних продуктах: Pix4d mapper, Agisoft metashape, DJI Terra. І всі варіанти показали однаково незадовільний результат.
Таким чином, використання дронів без РТК/РРК технології неприпустимо для оцінки вертикальності споруд.
З іншого боку, це ідеальний та економічно вигідний інструмент для інспектування та інвентаризації, з чим ви можете ознайомитись у нашій статті за
посиланням.
DroneUA – це міжнародний системний інтегратор безпілотних рішень.
На ринку України та Східної Європи група компаній DroneUA є найбільшим імпортером та дистриб’ютором провідних виробників дронів у світі та представляє технологічні рішення від брендів XAG, EcoFlow, Pix4D, Parrot, Chasing, DroneDeploy, AgroCares та інші.
У структурі групи компаній функціонують власні інженерні, виробничі та сервісні підрозділи, відкритий центр обробки даних. Представлені DroneUA технологічні рішення використовуються на більш ніж 4 млн гектарів посівних площ України. Лише за результатами агросезону 2021 дронами-обприскувачами від DroneUA було оброблено понад 1 млн га.
DroneUA входить в ТОП 3 найбільш інноваційних бізнесів в сільськогосподарському секторі України за версією видання FORBES та ТОП 20 найбільш інноваційних підприємств України.
Група компаній продовжує розширювати перелік технологічних брендів, які презентує на ринку України, та веде активну діяльність в сільському господарстві, нафтогазовій промисловості, а також в сферах енергетики, геодезії і топографії.
Vodafone Україна – провідна українська телекомунікаційна компанія, яка надає послуги швидкісного інтернету 3G та 4G. На сьогоднішній день мережа 4G покриває понад 81% території країни. В Україні Vodafone обслуговує 19 млн. абонентів.