Високі технології на варті лісів України.

October 03, 2023
Високі технології на варті лісів України.
   

Понад 5 млн гривень склали збитки від незаконної вирубки лісів лише Київської області на експериментальній ділянці 50 тис. гектарів у 2016 році. Дані отримані під час пілотного проекту Drone.UA, проведеного спільно з низкою комерційних організацій.

За даними Державної служби статистики, лише за 2015 рік 114,2 млн грн. втрачено на незаконній вирубці лісів в Україні, що у 2,4 рази більше у порівнянні з 2014 р.

Новий проект Drone.UA на базі аналітичної системи Zemli.online дозволяє не тільки визначити розташування та площу вирубок, але й запобігти більшості з них на самому початку, і загалом до 75% знизити збитки від незаконних вирубок.

Суть проекту — моніторинг та захист лісових господарств із використанням супутникових та безпілотних технологій. Проект спрямований на виконання таких завдань:

— визначення розташування та розмірів існуючих вирубок
— раннє виявлення нових вирубок та оперативне реагування
— вивчення динаміки вирубок для прогнозування та визначення районів потенційних збитків.

В ході проекту розроблено систему моніторингу, яка дозволяє в автономному режимі аналізувати всі лісові масиви України та автоматично визначати зони масових вирубок у найкоротші терміни – до 24 годин, з моменту отримання даних супутника чи БПЛА. Отримані дані можуть оперативно зіставлятися з відомостями про легальні зони вирубок, у тому числі профілактичні. Таким чином, незаконні дії можуть бути відстежені для негайного реагування.

Можливості проекту:

• Супутниковий моніторинг вирубок з періодичністю кожні 5-7 днів.
• Моніторинг за допомогою БПЛА: щодня або на вимогу
• Оповіщення протягом декількох годин після отримання даних з наданням точних координат для оперативного реагування.
• Можливість негайної фіксації порушення за допомогою дронів: зняття даних про кількість зайнятої на незаконній вирубці техніки, аж до номерів автомобілів.
• Система оперативних оповіщень на e-mail та СМС

Виявлення вирубок ґрунтується на обробці спектральних даних, одержуваних із супутника або дронів, та розрахунку різних вегетаційних індексів, за якими визначається відповідність типу поверхні для кожної координати або зони інтересу.

Як одна з експериментальних ділянок використано масив лісу площею 3284 га між населеними пунктами Боярка та Малютянка Київської області. Аналіз вирубок проводився за двома космічними знімками із супутника Sentinel-2a за серпень 2015 та липень 2016. За досліджуваний період виявлено 24 нових вирубки розміром від 0,5 до 2,8 га загальною площею 38,2 га. За характером рослинності можна дійти невтішного висновку, що 8 вирубок загальною площею 13,4 га є плановими і засаджені новими деревами. На знімках синім відзначені санкціоновані вирубки, червоним несанкціоновані.

У другому блоці пілотного проекту, за підтвердженими даними одного з учасників, на території НВП «Залісся» та прилеглих територій загальною площею 15 тис. га було виявлено 10.23 га, які були відзначені як зони незаконних вирубок, розміром кожної вирубки від 0,5 до 3 га. Виявлені зони виникли у період з 2015-10-15 до 2016-07-17. Збитки від незаконних дій перевищують 4.9 млн гривень.

Раніше, у період з 25 червня 2015 року по 15 жовтня 2015 року нових вирубок на цих територіях не спостерігалося.

Загалом у пілотному проекті було проведено моніторинг та аналіз понад 50 тисяч гектарів на території Київської області у період з жовтня 2015 по липень 2016 року.

«Пілот на Київщині виявився успішним настільки, що алгоритм та методологія зацікавили наших закордонних партнерів, і з 1 липня ми запустили ще один пілот на території країн Балтії. Завдання, яке ми ставимо перед собою — показати, що система, розроблена нами, застосовна глобально», розповів Валерій Яковенко, співзасновник Drone.UA. «Проект є одночасно технічною та науковою розробкою. Докладніше про методологію та успіхи можна буде дізнатися на міжнародній конференції з дистанційного зондування землі наступного року.»

Drone.UA – провідний інтегратор безпілотних технологій на ринку України. Компанія веде свою діяльність в аграрній сфері, енергетики та нафтогазовій промисловості, а також у сферах геодезії та топографії. Основними напрямками роботи Drone.UA є розробка та впровадження галузевих рішень, заснованих на технології дронів, надання послуг з використанням БПЛА, а також обробка даних, що одержуються за допомогою безпілотників. Безпілотники Drone.UA використовуються на понад 1.5 млн гектарів посівних площ України.

   

DroneUA – це міжнародний системний інтегратор безпілотних рішень та робототехніки.

На ринку України та Східної Європи група компаній DroneUA є найбільшим інтегратором, імпортером та дистриб'ютором провідних виробників дронів у світі та представляє технологічні рішення від брендів XAG, EcoFlow, Pix4D, Parrot, Chasing, DroneDeploy, AgroCares та інших.

У структурі групи компаній працюють власні інженерні, виробничі та сервісні підрозділи, відкрито центр обробки даних. Представлені DroneUA технологічні рішення використовуються більш ніж на 4 млн. га посівних площ України. Тільки за результатами агросезону 2021 року дронами-обприскувачами від DroneUA було оброблено понад 1 млн. га.
DroneUA входить до ТОП 3 найінноваційних бізнесів у сільськогосподарському секторі України за версією видання FORBES та ТОП 20 найінноваційних підприємств України.

Група компаній продовжує розширювати перелік технологічних брендів, представлених на ринку України, та веде активну діяльність у сільському господарстві, нафтогазовій промисловості, а також у сферах енергетики, геодезії та топографії.

Звязатися з нами