Досвід впровадження точного землеробства в Україні дозволяє впевнено задавати темп на світові тенденції в агровиробництві. Вітчизняні практики, що підкріплені інноваційними технологіями, дозволяють досягати високих результатів та забезпечувати ефективність на кожному гектарі полів. Вже сьогодні міжнародні компанії та агровиробники орієнтуються на українську експертизу, як таку, що має надзвичайно велику цінність та немає аналогів у світі. Поширюючи та втілюючи підходи точного землеробства не тільки на вітчизняних, але й міжнародних ринках, DroneUA поділився досвідом впровадження інноваційних технологій в агросекторі на Північноатлантичній конференції з біоінженерії (NABEC), що пройшла 16 липня 2024 року у штаті Пенсильванія, США.
Взявши участь у AgTech панелі, що присвячена цифровому та точному землеробству, Валерій Яковенко, СEO та керуючий партнер компанії DroneUA, а також голова аграрного комітету Асоціації дронів Пенсильванії поділився власними інсайтами:
“Це була загальнопрофільна конференція щодо використання інноваційних технологій в сільському господарстві. Безпосередньо ми брали участь у напрямку робототехніки в широкому контексті цієї теми. Ми оцінювали вплив технологій на поточну ефективність агропідприємств, робочий ресурс, а також виклики та ризики, що стоять перед фермерами щодо адаптації цих технологій. Загалом, це була одна з найцікавіших наукових конференцій з чисельною представленістю наукових та академічних установ Сполучених Штатів Америки з північно-східного регіону, зокрема Мід-Атлантик регіону Сполучених Штатів, що є набагато ширшим з погляду розуміння важливості цієї події”.
Участь у панельній дискусії взяли також:
- Пол Хайнеман, професор кафедри сільськогосподарської та біологічної інженерії Університету штату Пенсильванія;
- Кевін Даулінг, виконавчий директор Robotics Factory;
- Ю Джан, доцент Корнельського університету;
- Ширін Гатреcамані, доктор та науковий співробітник Університету штату Пенсильванія.
“Однозначно варто відзначити ґрунтовну підготовку спікерів, котрі виступали зі мною в одній панелі. Це були представники академічних спільнот та інституцій, які мали найширший досвід розробки технологій та оцінки їх ефективності. Представляючи компанію, що займається безпосередньо залученням кінцевих користувачів до використання інноваційних технологій, я акцентую на ефективності синергії між академічною спільнотою, бізнесом та кінцевими користувачами на території США. Саме академічна спільнота є найважливішим стейкхолдером у підтвердженні дієвості технологій, що наразі з'являються у світі” - відзначає Валерій Яковенко.
Досліджуючи тематику поточних викликів, експерти дійшли спільної думки та відзначили основний із них - побоювання спеціалістів щодо витіснення людської праці робототехнікою.
“У людей існують побоювання, що робототехніка і сучасні технології можуть призвести до зменшення частки поточного персоналу та їхньої заміни роботами. Подекуди це має певне підтвердження та фактичні ризики, проте частіше є стимулом до росту різноманітних спеціалістів для підвищення їхньої кваліфікації та подальшої роботи з більш ефективним інструментом. Сучасні технології не мають мети позбутися людського ресурсу, навпаки - спростити та підвищити ефективність роботи працівників”.
Наразі найбільш поширена практика застосування інновацій невеликими підприємствами – це сервісна модель, за якої компанії не втрачають капітальні інвестиції на придбання обладнання для оновлення свого парку, а отримують доступ до новітніх технологій через закупівлю сервісів.
“У сучасному світі робототехніка, як сервіс – це тренд, який лише збільшує свої обсяги. І зараз ми бачимо, що серед потенційних клієнтів та поточних користувачів інноваційних технологій переважна більшість – це сервісні компанії”, - акцентує Яковенко.
Окрема увага фахівців в рамках панельної дискусії була прикута до прикладів застосування інноваційних технологій через агрономічні консультації.
“Ця категорія працівників та надавачів послуг на території США є надзвичайно активною, і це є одним з перших фронтів роботи. Саме завдяки співпраці з агрономічними консультантами, які широко розповсюджені по всій території США, є можливість зробити перші інтеграції, поглиблюючи їх додатковими каналами присутності”, - ділиться СEO та керуючий партнер компанії DroneUA, а також голова аграрного комітету Асоціації дронів Пенсильванії.
Досвід, що набув DroneUA за час своєї роботи в Україні має неабияку цінність та валідується академічною спільнотою. Активне запрошення до експертних дискусій та представлення власного досвіду вже на ринку США - тому яскраве підтвердження.
“Ми вже пройшли валідацію того факту, що знання, отримані нами під час практичного створення екосистеми для втілення інновацій в Україні, мають високу оцінку”, - підсумував Валерій Яковенко.
Конференція NABEC стала потужною платформою для обміну знаннями, представлення досліджень та обговорення інновацій у сфері біоінженерії. Цьогорічна панель підкреслила важливу роль технологій у підвищенні продуктивності та стійкості сільського господарства, і DroneUA були раді долучитися до впровадження інноваційних рішень, які вже сьогодні допомагають долати виклики, з якими стикаються фермери.
DroneUA висловлює подяку організаторам заходу за створення можливостей з кроскультурного обміну досвідом й висвітлення важливих тем, а також колегам-панелістам за жваві та цікаві дискусії, що рухатимуть світову агрогалузь шляхом інновацій.