Дрони та димарі або український досвід використання Еlios 2.

September 28, 2023
Дрони та димарі або український досвід використання Еlios 2.
   

Минулого літа ми вже розповідали про маленький дрон Еlios 2 з асортименту DroneUA та його величезні можливості для промисловості. Через місяць компанія ДТЕК протестувала його під час огляду димоходу та котла на Наддніпрянській ТЕС. Дрон зміг зібрати візуальні дані набагато швидше, ніж це зробив би людина, при цьому піддаючи своє життя ризикам. Експлуатація будь-якої теплоелектростанції вимагає регулярного огляду котлів, димоходів та інших дуже важливих, але й дуже небезпечних для життя та здоров'я людини зон. Наприклад, непомічена подряпина на одній із труб котла може згодом стати величезною проблемою та затримати роботу об'єкта, призвівши до довготривалих пошкоджень.

А навіщо оглядати димарі зсередини? Хіба гази ушкоджують димарі? Та це можливо. По-перше, вони бувають дуже гарячими – іноді температура сягає 400°С. По-друге, гази можуть бути хімічно агресивними. Наприклад, при спалюванні вугілля виділяються оксиди азоту та сірки. Якщо труба спроектована з похибками або умови її експлуатації змінилися — у її стовбурі на певній висоті може з'явитись «точка роси» та газоподібні відходи починають конденсуватись. Агресивний конденсат може перетворитися на кислоти, згодом руйнуючи арматуру, камінь та цеглу.

Цегляні димарі Наддніпрянської ТЕС досягають 180 м у висоту і для їхнього огляду доводиться вдаватися до допомоги промислових альпіністів з відповідним спорядженням. Для перевірки котлів, висотою 45 м, в них встановлюють будівельні риштування, щоб інспектори змогли здійснити повноцінне візуальне обстеження стін. Для будівництва цих лісів потрібно 8 осіб, які повинні працювати цілий день, переміщуючи та встановлюючи у казані близько 8000 кг металевих деталей.

Природно, такий метод огляду є дуже важким, часом витратним, економічно невигідним і небезпечним для життя. До того ж, чим більше часу доводиться витратити на пошук та виправлення несправності, тим більшим буде час простою. Особливо це стосується котлів, які залишаються відключеними протягом двох днів після закінчення огляду, для того щоб демонтувати встановлені ліси.
До того ж, фахівці ДПЕК вважають, що лише 20% з оглянутих об'єктів на їхніх станціях потребують ремонту. Саме тому компанія вже давно шукає рішення, що дозволяють здійснювати моніторинг дистанційно.

Ідея використати дрон для віддаленого збору візуальних даних уперше виникла у співробітників ДПЕК близько року тому. Але провівши випробування, вони дійшли висновку, що більшість дронів не можуть літати всередині котла через відсутність GPS-сигналу та ймовірність падіння в обмеженому просторі.

Але потім вони дізналися про Elios 2 від Flyabylity та DroneUA-безпілотник, створений спеціально для обстеження таких складних об'єктів. За рахунок ударостійкого каркасу він може стикатися з перешкодами на своєму шляху та продовжувати політ неушкодженим. Постачальником цього безпілотника є компанія Drone.UA.

Крім керування без GPS, цей дрон має можливість стабілізуватися, його камери знаходяться під спеціальним кутом нахилу, а потужна інтелектуальна система освітлення допомагає отримати детальні та якісні зображення. Розташування джерела світла навскіс від камери створює розсіяне освітлення, що створює ідеальні умови для визначення текстури поверхні та виявлення дефектів, які завжди помітні при прямому світлі. Раніше це доводилося робити вручну шляхом складніших маніпуляцій — обертати ліхтарик у руці під різними кутами.

Elios 2 піднімали від нижньої частини димоходу до вершини, збираючи дані за допомогою звичайної та тепловізійної камер. Інспектори були здивовані високою якістю отриманих зображень та візуальних даних та припустили, що цей метод перевірки може замінити необхідність надсилання альпіністів для огляду димових труб електростанцій ДТЕК. Вони також були задоволені тим, як швидко цей дрон зміг зібрати дані - для трьох місій знадобилося лише півгодини.

Після перевірки димаря дрон відправили до казана. Всього за годину Elios 2 зміг зібрати всі необхідні візуальні дані, в той час як традиційний огляд зайняв би день.

Внутрішнє середовище котла потребує ретельнішого обстеження через наявність великої кількості труб. Пошкодження на одній із них може призвести до несправності всієї споруди. Одним із методів виявлення подібних дефектів є подача через труби води під низьким тиском. З Elios 2 пошук таких витоків значно прискорився. Отримавши результати, фахівці ДПЕК вважають, що відтепер можуть частіше обстежити проблемні зони та продовжити термін служби обладнання та споруд шляхом своєчасного виявлення проблем, а найголовніше подбати про безпеку обслуговуючого персоналу.

Elios 2 продовжує привертати до себе увагу клієнтів, а співпраця компаній Drone.UA та ДТЕК обіцяє бути цікавою.

Для довідки:

ДПЕК – найбільший енергетичний холдинг України. Підприємства ДПЕК ведуть видобуток вугілля та природного газу, виробляють електроенергію на станціях теплової та відновлюваної енергетики, постачають тепло- та електроенергію кінцевим споживачам та надають енергосервісні послуги. У компанії працює 73 тис. осіб.

   

DroneUA – це міжнародний системний інтегратор безпілотних рішень та робототехніки.

На ринку України та Східної Європи група компаній DroneUA є найбільшим інтегратором, імпортером та дистриб'ютором провідних виробників дронів у світі та представляє технологічні рішення від брендів XAG, EcoFlow, Pix4D, Parrot, Chasing, DroneDeploy, AgroCares та інших.

У структурі групи компаній працюють власні інженерні, виробничі та сервісні підрозділи, відкрито центр обробки даних. Представлені DroneUA технологічні рішення використовуються більш ніж на 4 млн. га посівних площ України. Тільки за результатами агросезону 2021 року дронами-обприскувачами від DroneUA було оброблено понад 1 млн. га.
DroneUA входить до ТОП 3 найінноваційних бізнесів у сільськогосподарському секторі України за версією видання FORBES та ТОП 20 найінноваційних підприємств України.

Група компаній продовжує розширювати перелік технологічних брендів, представлених на ринку України, та веде активну діяльність у сільському господарстві, нафтогазовій промисловості, а також у сферах енергетики, геодезії та топографії.

Звязатися з нами