Green zones: Drone.UA разом з екологістами є exploring Kiev

October 03, 2023
Green zones: Drone.UA разом з екологістами є exploring Kiev
   

Протягом літа 2016 року Drone.UA спільно з екологічним клубом «Зелена хвиля» виконали термоаерофотокартування районів міста Києва в рамках проекту «Управління міськими зеленими зонами як елемент адаптації міст до зміни клімату» за фінансової підтримки ЄС ( Кліматичний Форум Схід II, Національний екологічний центр України). Центр аерокосмічних досліджень Землі (CASRE) також взяв участь у проекті. Дослідження було спрямоване на покращення сталого управління міською рослинністю для забезпечення комфортних умов для мешканців під час «теплових хвиль», які нині виникають у кожному великому українському місті через зміну клімату.

Щоб з’ясувати, як розподіляється температура навколо конкретних об’єктів, таких як будівлі, дерева чи клумби, експерти Drone.UA використовували тепловізор Flir Vue Pro та багатороторний безпілотний літальний апарат (БПЛА) Matrice 100 . Зйомку проводили з висоти 100 м, що дозволило отримати теплові карти з просторовою роздільністю 1-2 см.

БПЛА також був оснащений звичайною RGB-камерою, тому теплові карти можна було порівняти з візуальними. Обробка даних та генерація геоприв’язаних карт проводилась за допомогою програмного забезпечення Pix4D.

На малюнках нижче представлені візуальні та теплові карти трьох житлових кварталів з різною щільністю рослинності. Щільність розраховується як розрахункове покриття поверхні рослинністю і дорівнює 7%, 35% і 47%.

1. Візуально-теплова карта кварталу північної сторони вулиці Жилянської між вулицями Симона Петлюри та Льва Толстого. Розрахункове покриття рослинністю становить 7%.

2. Візуально-теплова карта кварталу північної сторони вулиці Жилянської між вулицями Тарасівською та Паньківською. Розрахункове покриття рослинністю становить 35%.

3. Візуальна та теплова карта житлового кварталу та корпусів військового шпиталю на розі бульвару Лесі Українки та вулиці Новогоспітальної. Розрахункове покриття рослинністю становить 47%.

Карти добре ілюструють декілька холодопродуктивностей установок:

  1. Температура поверхні дерев і трав'яних ділянок значно нижча, ніж температура інших поверхонь. Якщо температура асфальту і дахів може досягати 45°С і більше, то рослинність не нагрівається вище 25–30°С. По-перше, це пов’язано з більшим відображенням сонячного світла (рослинність легша за асфальт), а по-друге, з випаровуванням води з поверхні листя, що призводить до зниження температури.
  2. Поверхня дерев холодніша, ніж поверхня трав'яних ділянок. Причина в тому, що об’єм навісів більший за об’єм трав’яних ділянок, а тому дерева мають більшу теплоємність на квадратний метр поверхні.
  3. Більшість дерев створюють хорошу тінь, достатню для значного охолодження затіненої поверхні. Температура затінених поверхонь може бути близькою до температури самої рослини, тобто 25–30°С.
  4. Рослинність може знизити температуру поверхні навіть за межами затіненої зони. Навколо затіненої ділянки є невелика зона, температура поверхні якої на 3–5°С нижча, ніж на решті відкритої ділянки. Ця зона буде більшою, якщо її оточити затіненими ділянками з усіх або кількох сторін.

Окрім теплового картографування за допомогою БПЛА, діяльність проекту включала вимірювання газообміну різних дерев для визначення їх стійкості до стресів та здатності до утилізації CO 2 . Для визначення ефекту охолодження міської рослинності на рівні міста проведено аналіз супутникових тепловізуальних зображень. Також було проаналізовано законодавчу базу України, що стосується міських зелених зон та її готовності протистояти зміні клімату.

Детальніше про проект можна дізнатися на домашній сторінці екологічного клубу «Зелена хвиля», короткий опис проекту та онлайн-версію публікації результатів. Ви також можете звернутися до:

Drone.UA : експерт з технологій БПЛА та термокартографії

Олександра Халаїм : координатор проекту

Тарас Казанцев : головний дослідник проекту

Ви хочете зробити дослідження? 

Зв'яжіться з нами! 

Maksym Kozlov
kozlov@drone.ua
+38(068)7453716
facebook.com/maksym.kozlov

Tetyana Kondratenko
kondratenko@drone.ua
+38(050)2102538
facebook.com/tetianakond

Олександр Басовський
basovskyi@drone.ua
+38(067)5018468
facebook.com/alexandr.basovsky

   

DroneUA – це міжнародний системний інтегратор безпілотних рішень та робототехніки.

На ринку України та Східної Європи група компаній DroneUA є найбільшим інтегратором, імпортером та дистриб'ютором провідних виробників дронів у світі та представляє технологічні рішення від брендів XAG, EcoFlow, Pix4D, Parrot, Chasing, DroneDeploy, AgroCares та інших.

У структурі групи компаній працюють власні інженерні, виробничі та сервісні підрозділи, відкрито центр обробки даних. Представлені DroneUA технологічні рішення використовуються більш ніж на 4 млн. га посівних площ України. Тільки за результатами агросезону 2021 року дронами-обприскувачами від DroneUA було оброблено понад 1 млн. га.
DroneUA входить до ТОП 3 найінноваційних бізнесів у сільськогосподарському секторі України за версією видання FORBES та ТОП 20 найінноваційних підприємств України.

Група компаній продовжує розширювати перелік технологічних брендів, представлених на ринку України, та веде активну діяльність у сільському господарстві, нафтогазовій промисловості, а також у сферах енергетики, геодезії та топографії.

Звязатися з нами